Opublikowany przez: monika.g 2016-01-11 14:45:29
Zimą pielęgnacja włosów jest trudna, ponieważ zimne powietrze na zewnątrz i ogrzewanie pomieszczeń bardzo wysuszają włosy. Stają się one wtedy podatne na uszkodzenia, a w uszkodzony włos łatwiej wnikają dodatnie jony z otoczenia. Wszelkie szaliki, czapki czy inne ubrania również naładowane są dodatnio. Zetknięcie się tych cząsteczek na włosach i np. czapce sprawia, że po jej zdjęciu włosy zaczynają się unosić, ponieważ ładunki się odpychają. Zjawisko to nazywamy elektryzowaniem się włosów.
Na elektryzujące się włosy zimą ma wpływ głównie noszenie nakrycia głowy i nieprawidłowa pielęgnacja, która zbytnio wysusza włosy. Aby zapobiec temu zjawisku należy przestrzegać kilku zasad.
(Pixabay.com @ Elektryzujące się włosy zimą)
Mycie i suszenie
Myj włosy tak często, jak tego potrzebują. Włosy pod czapką szybciej się przetłuszczają i nieestetycznie wyglądają, a końcówki i tak mogą nadal się elektryzować. Mycie pozwala usunąć nadmiar łoju i dzięki temu dotlenia skórę głowy. Myj włosy jak naturalnymi szamponami, które nie pienią się zbyt mocno. W czasie mycia wykonuj masaż głowy, który dokładnie oczyści i pobudzi ukrwienie skóry. Po umyciu szamponem zawsze nakładaj nawilżającą odżywkę, a co najmniej raz w tygodniu używaj maseczki do włosów. Płucz włosy chłodną wodą wymieszaną z kilkoma kroplami octu lub soku z cytryny, pozwoli to na zamknięcie łusek włosa. Po umyciu możesz nałożyć na włosy jedwab w płynie lub kosmetyk go zawierający. Dodatkowo wygładzi on włosy. Używaj również kosmetyków zawierających ceramidy i proteiny, które wnikają we włosy i je wzmacniają.
Do suszenia używaj suszarki z funkcją jonizacji powietrza. Przed suszeniem i układaniem włosów na gorąco pamiętaj o zastosowaniu preparatów termoochronnych.
Czesanie i nawilżanie
Do czesania włosów nie używaj plastikowych szczotek. Wybierz lepiej te z naturalnego włosia lub grzebienie drewniane czy metalowe. Na suche już włosy, które mimo tych zabiegów zaczęły się elektryzować możesz nałożyć specjalny produkt antystatyczny w sprayu lub nawilżającą odżywkę w sprayu, która da taki sam efekt.
Oprócz nawilżania tylko włosów dobrze jest również zastosować nawilżacz powietrza, który wpłynie również pozytywnie na ogólne nawilżenie organizmu – zwłaszcza skóry oraz dróg oddechowych.
Czapka
Włosy pod czapką szybciej się przetłuszczają. Natomiast nie noszenie czapki na mrozie osłabia włosy, ponieważ zimne powietrze obkurcza naczynia krwionośne, co sprawia, że do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych. Tak więc z czapką czy bez - tak źle i tak niedobrze (dla włosów). Jednak lepiej nosić czapkę, bo nie noszenie jednak ma więcej wad w postaci przeziębień i innych infekcji, wychłodzenia, odmrożeń itp.
Ważny jest odpowiedni dobór nakrycia głowy. Tak jak w przypadku przyborów do pielęgnacji włosów ważne jest z czego jest wykonana czapka. Najlepiej wybierać czapki zrobione z naturalnych tworzyw takich jak wełna czy bawełna. Ważne aby była ona także luźna i przewiewna, ale równocześnie ciepła. Wszelkie sztuczne włókna wpływają na elektryzowanie się włosów, gdyż są naładowane dodatnimi ładunkami. Dodatkowo powodują one niedotlenienie skóry głowy, przez co osłabiają cebulki włosów. Warto też zwrócić uwagę na pościel, gdyż ona też może zawierać sztuczne włókna powodujące elektryzowanie się włosów. W tym przypadku pomocna okaże się poszewka na poduszkę z satyny lub jedwabiu.
Najogólniej można powiedzieć, że zapobieganie elektryzowaniu się włosów polega na stosowaniu naturalnych kosmetyków oraz przyborów do ich pielęgnacji. Ważne jest też odpowiednie nawilżanie włosów i zapobieganie ich wysuszaniu się.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Odmrożone dłonie – domowe sposoby na mróz>>
Przyszła mamo, dbaj o włosy!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
195.254.*.* 2018.05.14 13:40
A ja normalnie modeluję swoje włosy jak zawsze. Dziewczyny to kwestia kosmetyków jakich używacie i jak one działają na Wasze włosy.
HJohnson99 2016.02.16 08:10
Maska na włosy dwa razy w tygodniu, odżywka w sprayu do rozczesywania i płynny jedwab na końcówki.
Stokrotka 2016.02.13 13:58
Rówenież suszarki nie używam
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.